Sytuacja finansowa
Analiza sytuacji finansowej przedsiębiorstwa jest, obok analizy techniczno-ekonomicznej, składową analizy ekonomicznej przedsiębiorstwa (analizy wnętrza działalności przedsiębiorstwa). Jej istotą jest pomiar wielkości ekonomicznych w wyrażeniu pieniężnym oraz ich interpretacja, przedstawia ons stan majątkowo-kapitałowy, wyniki finansowe oraz ogólną sytuację finansową przedsiębiorstwa.
W kontekście wyceny przedsiębiorstwa analiza finansowa pozwala ocenić obecną i przeszłą kondycje finansową przedsiębiorstwa, co jest bazą do sformułowania przyszłych prognoz. Ponadto niektóre wskaźniki mogą w bezpośredni sposób posłużyć do porównań z innymi spółkami oraz wyceny mnożnikowej.
Podstawowym źródłem danych, na podstawie którego wykonuje się analizę finansową jest sprawozdanie finansowe przedsiębiorstwa. Składa się na nie: bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja dodatkowa. W przypadku gdy spółka podlega corocznemu badaniu przez biegłego rewidenta, dodatkowo są to: rachunek przepływów pieniężnych oraz zestawienie zmian w kapitale własnym.
Do najważniejszych składowych analizy finansowej należy:
- analiza przychodów,
- analiza kosztów,
- analiza wyniku finansowego i rentowności,
- analiza sytuacji majątkowej i finansowej,
- analiza efektywności gospodarowania,
- analiza płynności.
Należy zaznaczyć, że zakres analizy finansowej jest bardzo szeroki i niniejsze opracowanie nie wyczerpuje w całości tego tematu. Ponadto szczegółowość analizy finansowej jest ściśle uzależnioa od celu, jakiemu służy wycena przedsiębiorstwa.