Analiza wyniku finansowego i rentowności
Wynik finansowy jest relacją między kosztami a przychodami przedsiębiorstwa, która świadczy o efektywności przedsiębiorstwa. Wartość dodatnia to zysk, który powiększa kapitały własne przedsiębiorstwa i finansuje jego rozwój, stanowi wynagrodzenia dla właścicieli kapitałów, zasila budżet w postaci podatku dochodowego.
Podstawowymi celami analizy zysku są: ustalenie jego wielkości, rozpatrzenie kształtujących go czynników oraz wskazanie możliwości jego powiększenia. Analizę zysku można prowadzić w ujęciu kwotowym oraz w wielkościach relatywnych. Możliwe jest jego odniesienie do do następujących poziomów działalności:
- podstawowa działalność operacyjna,
- pozostała działalność operacyjna,
- działalność finansowa,
- zdarzenia nadzwyczajne.
Wynik finansowy świadczy o efektywności przedsiębiorstwa, której miarą jest rentowność. Rentowność ukazuje stopień opłacalności prowadzenia działalności przez przedsiębiorstwo poprzez odniesienie wielkości wyniku finansowego do wielkości, które go generują. Do najpopularniejszych podstaw porównania należą: sprzedaż, majątek oraz kapitał. Wskaźniki rentowności służą do porównań w czasie w ramach danego przedsiębiorstwa, jak również do porównań z innymi przedsiębiorstwami działającymi w danej branży czy regionie.